CSU Sibiu, primul eșec în Sala Transilvania

CSU Sibiu a suferit prima înfrângere pe teren propriu din actuala stagiune, 69-81 (30-37) cu SCM Timișoara, în această seară, în etapa a 5-a a Ligii Naționale de baschet masculin. „Vulturii“ n-au prea găsit coșul în special de la distanță, unde au transformat doar 3 din cele 15 aruncări, în timp ce oaspeții au reușit nu mai puțin de 14 din 24.

La fel ca la Galați, în runda anterioară, „vulturii“ au pornit mai greu, cedând primele 2 sferturi, 15-20, respectiv 15-17. După 7 minute, sibienii aveau deja deficit de 10 puncte, 8-18, rămânând însă în urmărire, gata să întoarcă tabela. Timpul s-a scurs însă pe nesimțite, abia după revenirea de la cabine simțind cu adevărat că amfitrionii pot spera la a 4-a victorie în primele 5 etape din acest sezon. La scorul 32-43, un parțial de 8-0 al „vulturilor“ a strâns diferența la o singură posesie, cu Mirel Dragoste în prim plan, secondat de Threatt Jr., însă oaspeții au replicat imediat, sibienii cedând în cele din urmă și al 3-lea sfert, 19-20.

La intrarea în decisiv, între cele 2 echipe se aflau 8 puncte, 49-57. CSU suferea însă la eficacitate, în special la aruncările de la distanță, cu doar 3 reușite din 12 încercări în 30 de minute, față de 9 din 19 izbutite de oaspeți.

Din păcate, partida s-a consumat în același ritm, bănățenii rămânând în control până la final, câștigând și ultimul sfert (24-20). S-a terminat CSU Sibiu – SCM Timișoara 69-81 (15-20, 15-17, 19-20, 20-24)

CSU Sibiu: Threatt Jr., Pipkins și Dragoste au marcat câte 11 puncte, Colak 10 pct, Agbelese 9 pct, Schizas 8 pct., Alex James Gross 6 pct, Popa 3. „Vulturii“ au înregistrat cifre extrem de modeste la pase decisive, doar  5 jucători punctând la acest capitol, cu Threatt Jr. în postură de lider (4 reușite). Însă cel mai rău am stat la aruncările de la distanță, unde am avut doar 20 la sută procentaj de reușită (3 din 15), față de 58 al oaspeților (14 din 24)!

La oaspeți, Bilinovac a reușit 17 punte (index de eficiență 20), Darnell Devon Brodie 15 (index de eficiență 20) și Vujosevic, cu 13 pct.

În etapa următoare, echipa sibiană va evolua sâmbătă, 26 octombrie, de la ora 18, în deplasare la CS Vâlcea 1924 Râmnicu Vâlcea.