Coșmarul continuă! Hermannstadt pierde din nou: 0-3 la Buzău!

FC Hermannstadt a pierdut azi la Buzău, în fața Gloriei, 0-3 (0-1) în deschiderea etapei a 13-a a Superligii. Un nou meci de coșmar pentru sibieni, care par loviți în continuare de ghinion. O fază ciudată, cu o imprudență a lui Murgia în careu, în finalul primei reprize, a schimbat complet cursul jocului, echipa sibiană prăbușindu-se complet în actul secund, mai ales că a rămas în 10 oameni încă din minutul 53! Mai mult, l-a pierdut și pe Balaure, eliminat și el de pe banca de rezerve, în condițiile în care echipa sibiană are un program infernal în următoarea perioadă.

După 2 înfrângeri urâte, 1-4 la Ploiești și 0-4 acasă cu Sepsi, FC Hermannstadt a băgat „kerosen“ în rezervoare și a făcut mare risipă de efort încă din primul minut, arătând determinare și forță. Măldărășanu s-a ținut de cuvânt și a produs schimbări la echipa de start, unde au apărut Selimovici, Popescu, Buș, Biceanu. Sibienii au ajuns să atace la un moment dat cu toată echipa, dar lipsa de ritm a câtorva jucători ne-a costat lipsa ocaziilor.

Cea mai mare șansă a FCH a venit în ultimele minute ale primei reprize, cap Balaure, balon respins greu de Lazar de pe linia porții. O contră venită după o fază controversată în careul sibian, analizată cu sistemul VAR. În retragere, Murgia a călcat un adversar în careu, iar centralul Băban a dictat penalti. A transformat Budescu: 1-0

Elanul echipei sibiene s-a risipit la pauză, FC Hermannstadt ieșind prost de la cabine, deși antrenorul gazdelor a operat surprinzător 3 modificări, căutând să conserve avantajul. Mai mult, Ivanov a intrat prin alunecare provocând un fault, a luat al 2-lea cartonaș galben, iar din minutul 53 și-a lăsat echipa în 10 oameni.

Trei minute mai târziu, defensiva sibiană a scăpat incredibil la 2 atacuri consecutive, Ion Gheorghe și Canadija ratând incredibil din careu.

Măldărășanu avea să reacționeze după o oră, căutând să-și scoată elevii din derivă. N-a reușit. Budescu (‘63) ne-a dat și el emoții, cu șpițul. Apoi, era să ne alegem cu un nou penalti împotriva noastră, Selimovici (‘64) provocând un fault aproape de careu. Inițial, centralul acordase lovitură de la 11 metri, dar decizia a fost anulată în urma analizei VAR.

Cu combustibilul terminat din prima repriză și moralul prăbușit în urma eliminării lui Ivanov, trupa lui Măldărășanu a cedat din nou în minutul 71. Același Budescu a marcat după un un-doi cu Ișfan: 2-0

Pentru ca dezastrul să fie complet, Balaure a fost eliminat de pe bancă, în minutul 79 (la scurt timp după ce fusese schimbat cu Antwi), pentru injurii la adresa arbitrului Vlad Mircea Băban.

FC Hermannstadt a reacționat spre final. Intrat în minutul 60, Ianis Stoica a semnat 2 bune ocazii, apoi Ionuț Stoica a șutat la o palmă de stâlpul din dreapta lui Lazar, însă tabela s-a modificat tot în favoarea gazdelor. Cu doar câteva zeci de secunde înainte de final, Matos a ne-a dat lovitura de grație pe contraatac: Gloria – FC Hermannstadt 3-0 (1-0)

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt rămâne în subsolul clasamentului, cu 13 puncte. În etapa următoare, echipa sibiană va juca pe Municipal cu Dinamo.

Echipele

FC Hermannstadt: Căbuz – Oroian (73, Găman), I. Stoica (cpt.), Selimovic, Tiago Goncalves – Biceanu (73, D. Iancu), Ivanov, Murgia – R. Popescu (60, I. Stoica), Sergiu Buș (60, Chițu), Balaure (78, Antwi). Antrenor: Marius Măldărășanu

Gloria Buzău: Lazar – Ciranni, Lovric, Cestor (53, Turda), Diego Scheda – T. Călin (46, Canadija), Dr. Albu – Ișfan, Budescu (82, Matos), I. Gheorghe (67, Tavarez) – Al. Stan (46, Pîrvulescu). Antrenor: Eugen Neagoe