FOTO Corvinul a impresionat din nou la Sibiu!

Echipa de liga secundă Corvinul Hunedoara a impresionat din nou pe Stadionul Municipal Sibiu, aseară, încheind la egalitate, scor 0-0, cu vicecampioana Croației, în manșa întâi din turul doi preliminar al UEFA Europa League. Într-o atmosferă extraordinară, elevii lui Florin Maxim au fost în joc până la final, au avut ocazii de a înscrie, iar după aspectul jocului pot spera în continuare la o nouă calificare miraculoasă. Indiferent de rezultatul din retur, Corvinul va reveni pentru cel puțin încă un meci la Sibiu, astfel că, dacă nu va continua în Europa League, va întâlni câștigătoarea dintre FC Milsami Orhei (Moldova) şi FC Astana (Kazahstan) în primul tur preliminar al Conference League

Echipa de fotbal Corvinul Hunedoara a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu formaţia croată HNK Rijeka, în meciul disputat, joi seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League, transmiste AGERPRES.

Formaţia condusă de Florin Maxim şi-a trecut în cont prima ocazie a partidei în minutul 2, atunci când căpitanul Neacşa i-a centrat lui Buş, care din interiorul careului a trimis din vole puţin peste poarta adversă.

Replica oaspeţilor a venit abia în minutul 20, Pasalic şutând puternic de la 30 metri pe lângă poarta lui Lefter. Apoi, după doar trei minute, Jorge Obregon a trimis din 6 metri peste poartă după o centrare de pe stânga a lui Jankovic.

În ciuda posesiei superioare a vicecampioanei Croaţiei, Corvinul a reuşit destul de des să pună în pericol poarta adversă. Atacurile echipei hunedorene s-au desfăşurat cu precădere pe partea dreaptă, acolo unde Neacşa a destabilizat apărarea croaţilor şi a centrat de câteva ori, dar Pîrvulescu (minutul 25) a trecut pe lângă minge, iar Buş (minutul 26) nu a reuşit să se descurce în 6 metri între doi fundaşi adverşi.

Apoi, Sergiu Buş şi-a încercat şutul de la distanţă, însă mingea a fost prinsă de portarul Zlomislic (minutul 35). În prelungirile primei reprize, Neacşa a tras puternic de la 25 metri lateral dreapta, dar pe lângă poartă.

Partea a doua a jocului a început pe ploaie sub dominarea echipei Rijeka, aceasta creându-şi ocazii prin Pasalic (minutul 49) şi Hodza (minutul 51).

Buş a pătruns în careul advers în minutul 53, i-a pasat lui Pîrvulescu, însă acesta din urmă a tras pe lângă.

Niko Jankovic a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, dar mingea a trecut foarte aproape de bara din stânga lui Lefter.

Au urmat două situaţii foarte bune de a marca ale câştigătoarei Cupei României, ambele semnate de Lupu în minutele 57 şi 60.

Pe final, Fruk (minutul 81) a executat peste o lovitură liberă, iar apoi, la cealaltă poartă, Neacşa (minutul 84) a şutat la rândul lui peste de la 25 metri.

Partida s-a încheiat cu ocazia lui Jankovic, cel care în prelungiri a trimis periculos direct din corner, iar Lefter a respins spectaculos peste bara transversală.

Manşa secundă a întâlnirii dintre Corvinul Hunedoara şi HNK Rijeka este programată pe 1 august, în Croaţia.

Corvinul Hunedoara, dacă va fi eliminată de HNK Rijeka din Europa League, va juca în turul al treilea preliminar din Conference League cu învingătoarea dintre FC Milsami Orhei (Moldova) şi FC Astana (Kazahstan). Câştigătoarea Cupei României ar fi gazdă în primul meci.

Corvinul Hunedoara – HNK Rijeka 0-0

Sibiu, Stadionul Municipal: 7.474 spectatori

Europa League – turul 2 preliminar (manşa a doua)

Au evoluat echipele:

Corvinul: 12. Ştefan Lefter – 13. Flavius Iacob (7. Marius Lupu 54), 6. Viorel Ştefan Lică, 30. Antonio Manolache, 98. Mihai Velisar – 31. Desley Ubbink (8. Antonio Bradu 89), 97. Denis Hrezdac, 10. Alexandru Neacşa (căpitan) – 11. Roger, 9. Sergiu Buş, 19. Nicolae Pîrvulescu. Antrenor: Florin Maxim.

Rezerve neutilizate: 1. Cristian Blaga – 3. Ionuţ Pop, 14. Andrei Hergheligiu, 15. Alexandru Predică, 18. Timotei Mitran, 20. Alexandru Gîrbiţă, 23. Ion Cărăruş, 26. Ibuchi Goodnews Chukwu, 27. Lucas Câmpan, 33. Marius Chindriş.

HNK Rijeka: 13. Martin Zlomislic – 30. Bruno Bogojevic, 5. Niko Galesic (căpitan), 6. Stjepan Radeljic (45. Ante Majstorovic 59), 32. Marijan Cabraja (28. Ivan Smolcic 78) – 25. Veldin Hodza, 18. Lindon Selahi (11. Franjo Ivanovic 59), 8. Dejan Petrovic – 87. Marco Pasalic (27. Simun Butic 86), 9. Jorge Obregon (10. Toni Fruk 59), 4. Niko Jankovic. Antrenor: Zeljko Sopic.

Rezerve neutilizate: 1. Josip Posavec – 2. Lovro Kitin, 7. Nais Djouahra, 12. Emmanuel Banda, 21. Silvio Ilinkovic, 41. Gabriel Rukavina, 55. Duje Dujmovic.

Arbitru: Philip Farrugia; arbitri asistenţi: Alan Camilleri, Luke Portelli; al patrulea oficial: Alex Johnson (toţi din Malta)

Arbitru video: Gianluca Aureliano; arbitru asistent video: Matteo Gariglio (ambii din Italia)

Observator UEFA pentru arbitri: Alberto Undiano Mallenco (Spania); Delegat UEFA: Amil Gerina (Muntenegru)

Cartonaşe galbene: Buş (16), Maxim (72), Lică (76), Hrezdac (88).