Comuna Sadu va avea Serviciu Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor

Primăria Comunei Sadu informează cetățenii că a fost avizată documentația privind înființarea Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor (SPCLEP) Sadu.

sursa foto: Comuna Sadu facebook

„Ca urmare a demersurilor întreprinse de administrația locală, Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Sibiu a transmis, prin adresa nr. 3861/07.10.2025, confirmarea faptului că documentele depuse pentru înființarea serviciului au fost „avizate favorabil” de către Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor.
În perioada următoare, în ședința Consiliului Local Sadu va fi supus adoptării proiectul de hotărâre privind înființarea SPCLEP Sadu, pas necesar pentru funcționarea propriu-zisă a serviciului.
După finalizarea acestei etape, Primăria comunei Sadu va transmite către instituțiile abilitate hotărârea de înființare, regulamentul de organizare și funcționare  precum și alte documente prevăzute de lege, în vederea obținerii avizului final de funcționare”, a declarat Valentin-Dumitru-Ioan IVAN, primarul comunei Sadu
Tot el a precizat că, Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Sibiu și-a manifestat disponibilitatea de a acorda asistență de specialitate pentru derularea procedurilor necesare operaționalizării noului serviciu.
Prin înființarea acestui serviciu, cetățenii comunei Sadu vor beneficia direct de sevicii de evidență a persoanelor (acte de identoitate, schimbări de domiciliu etc) la nivel local, fără a mai fi necesare deplasările la Cisnădie.