Cod galben de ploi abundente și ninsori la munte, în județul Sibiu

Meteorologii au emis cod galben de ploi abundente și ninsori pentru județul Sibiu, în zona montană, valabil de sâmbătă dimineața până duminică dimineața.

Foto: Mesagerul de Sibiu

În zona montană a județului vor fi precipitații sub formă de ploaie care se va transforma treptat în lapoviță și ninsoare, cu acumulări de până la 40 de litri pe metru patrat.

Ploi care se transformă în ninsori în zona montană

În intervalul 22 noiembrie, ora 10 – 23 noiembrie, ora 10, în zona montană a județului Sibiu vor fi precipitații sub formă de ploaie, ce se va transforma treptat, în special seara și noaptea, în lapoviță și ninsoare. Se vor acumula cantități de apă de 25-30 de litri pe metru patrat și izolat de peste 40 de litri pe metru patrat.

Cod galben de inundații pe râul Olt

Hidrologii au emis și cod galben de inundații pentru județul Sibiu, valabil în intervalul 22 noiembrie, ora 12:00 – 23 noiembrie, ora 10:00. Sunt vizate scurgeri importante pe versanți, torenti și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundații locale pe afluenții râului Olt din sectorul aval confluență cu râul Cibin – amonte Acumularea Ionești.

Fenomenele se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare în intervalul 22 noiembrie, ora 21:00 – 23 noiembrie, ora 06:00.

Vânt puternic la munte

În zona înaltă a Carpaților Meridionali vor fi rafale de peste 80-90 de kilometri pe oră. La munte treptat vor predomina ninsorile și se va depune strat de zăpadă, în special pe creste.

Vremea se va răci semnificativ sâmbătă în județul Sibiu, iar duminică spre luni vor fi temperaturi minime negative.