Studenți americani învață marketing în Sibiu
Nouă studenți americani de la University of Montana vor studia marketing-ul în mai multe companii sibiene.
Nouă studenți americani de la University of Montana vor studia marketing-ul în mai multe companii sibiene.
În pragul sesiunii de admitere, prof. univ. dr. Ion Velcea, fondator al Universităţii Creştine „Dimitrie Cantemir” şi prorector al Universităţii Creştine „Dimitrie Cantemir” Bucureşti, a vorbit, pentru Mesagerul de Sibiu, despre universitatea de prestigiu pe care o conduce.
Cu doar o lună înaintea admiterii, tinerii care vor să dea examen la Facultatea de Medicină din Sibiu nu au de unde să-și procure cărțile de teste de unde vor fi elaborate subiectele.
Cercetătorii pasionaţi de viaţa cotidiană pe meleagurile sibiene şi-au dat întâlnire vineri şi sâmbătă, 12-13 iunie, la Colegiul Naţional „Samuel von Brukenthal”, în cadrul unui simpozion ştiinţific, pentru a-şi prezenta şi evalua rezultatele studiilor recente.
Mâine, începând cu ora 10, Facultatea de Ştiinţe Socio-Umane Sibiu (Aula Magna „Avram Iancu”) va fi gazda unui concurs şcolar inedit – „Sibiul meu”. 32 de liceeni se vor întrece în cunoştinţe despre trecutul şi tradiţiile oraşului, având susţinerea colegilor de şcoală.
Noua componenţă a Consiliului Naţional de Atestare a Titlurilor, Diplomelor şi Certificatelor Universitare (CNATDCU) – for care a dat primul verdict de plagiat în cazul premierului Victor Ponta -, a fost publicată în Monitorul Oficial, numărul de membri fiind mărit de la 21 la 44.