Câți elevi și profesori avem cu Covid. Situația la zi
Azi, din cauza îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, conform datelor de la DSP Sibiu, încă un număr de 78 elevi din județul Sibiu învață în sistem online.
Azi, din cauza îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2, conform datelor de la DSP Sibiu, încă un număr de 78 elevi din județul Sibiu învață în sistem online.
Din cauza cazurilor de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2, a modificării ratei de incidență pe localitate sau a cazurilor de izolare în urma contactului direct cu unele persoane pozitive la virusul SARS-CoV-2, conform datelor de la D.S.P. Sibiu, încă un număr de 85 elevi din județul Sibiu învață în sistem online.
Astăzi a avut loc ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Sibiu, în care adoptat Hotărârea nr. 10, privind aprobarea schimbării scenariului, în cazul unor unităţi de învăţământ.
Din cauza cazurilor de îmbolnăvire cu virusul SARS-CoV-2, încă un număr de 43 preșcolari și elevi din județul Sibiu învață azi în sistem online.
Un număr de 174 de elevi din judeţ învaţă online începând de astăzi, din cauza cazurilor de îmbolnăvire de COVID-19, informează un comunicat de presă al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Sibiu.
În perioada 15-19.02.2021, având în vedere rata de incidență, pe localități, a îmbolnăvirilor cu SARS-CoV-2 raportată de către Prefectura Sibiu și D.S.P. Sibiu în 11.02.2021 și 12.02.2021, 26,09% din elevii înscriși în unitățile de învățământ din județul Sibiu vor desfășura orele în sistem online.
Elevii de la şcolile din Pelişor şi Caşolţ reiau cursurile online, începând de vineri, din cauza creşterii ratei de incidenţă cumulată a cazurilor de COVID-19 din cele două localităţi, a anunţat Instituţia Prefectului Sibiu. „Astăzi (…) a avut loc şedinţa Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Sibiu, în care adoptat HotărâreaRead More
47 519 de preșcolari și elevi s-au întors azi în sălile de clasă pentru începerea semestrului II al anului școlar 2020-2021.
Redeschiderea şcolilor va duce la creşterea numărului de îmbolnăviri de COVID-19, atât în rândul copiilor, dar mai ales în rândul adulţilor, ceea ce îi îngrijorează pe medici fiind posibilele infectări de la minori la părinţii, dar mai ales la bunici, care fac parte din grupele de risc, a precizat, pentruRead More
Semestrul II al anului școlar 2020-2021 va începe luni, 8 februarie, în conformitate cu scenariile impuse de către rata de incidență cumulată pentru fiecare localitate din județul Sibiu.
Ordinul care reglementează modul în care se vor desfășura cursurile în școli începând de luni a fost finalizat în această seară.
Cele mai multe unități de învățământ vor începe, luni, cursurile în scenariul verde.
Consiliul de Administrație al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu a decis ca începând din semestrul II al anului universitar 2020-2021, activitățile didactice să se desfășoare după scenariul 2 reglementat de Ordinul MEC/MS nr. 5.48711494 din 3l august 2020.
Elevii vor reveni în bănci începând cu 8 februarie, atunci când începe și semestrul al doilea. Toate regulile ce urmează să fie aplicate, de luni, în școli, vor fi prezentate azi la ora 11. Reprezentanții Ministerelor Educației și Sănătății au lucrat peste noapte la ordinul comun care își propune săRead More
Consiliul Național al Elevilor cere creșterea finanțării pentru cabinetele școlare, dar și un număr mai mare de medici care să îi testeze anti-COVID-19, dacă școlile se deschid.