Intervenție de urgență la aducțiunea de apă Sadu – Sibiu | ACTUALIZARE
Societatea Apă Canal SA Sibiu face un apel către locuitorii din Sadu să consume apa cu economie.
Societatea Apă Canal SA Sibiu face un apel către locuitorii din Sadu să consume apa cu economie.
Primarul Emil Boc a anunțat că a fost adjudecată licitația pentru realizarea studiilor la centura metropolitană a Clujului. Câștigătoarea licitației este firma Consitrans din București, care a fost implicată în scandalul demolării Autostrăzii Sibiu-Orăștie. De la Cluj, firma va primi 3 milioane de euro.
În câteva ore, inundațiile de la începutul acestei săptămâni au provocat pagube de peste 5 milioane de lei.
Cu o întârziere de doi ani, șoferii vor putea circula pe circa 29 km de autostradă, începând de săptămâna viitoare, potrivit conducerii Companiei de Drumuri.
Prefectul Adela Muntean a emis, astăzi, ordinul de constituire a comisiei de constatare și evaluare a pagubelor produse de fenomenele hidrometeorologice periculoase din perioada 23 – 24 iulie, în județul Sibiu.
Inundaţiile de mari proporții care au avut loc aseară, în zona staţiunii Bazna, mai ales în satul Boian, parţial evacuat de pompieri, au o posibilă cauză şi tăierea masivă de păduri.
Primăria Sibiu continuă lucrările pe șantierele deschise în oraș pentru modernizarea străzilor și pentru diverse lucrări de reparații și investiții.
Consiliul Local Sibiu va vota, în această săptămână, semnarea protocolului cu Ministerul Dezvoltării pentru achiziționarea primelor autobuze electrice de care va beneficia Sibiul.
Primăria Sibiu a obținut 7,3 milioane lei din fonduri europene pentru reabilitarea școlii gimnaziale „Radu Selejan”, din cartierul Vasile Aaron.
Guvernul urmează să aloce 10 milioane de lei din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Executivului pentru realizarea unui sistem de supraveghere video în municipiul Sibiu, care este dedicat Summitului UE, potrivit unui proiect de hotărâre de guvern aflat în consultare publică pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei PubliceRead More
Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Sibiu în parteneriat cu Direcţiile Judeţene pentru Sport şi Tineret din judeţele Dolj, Galaţi şi Hunedoara organizează în Centrul de Agrement pentru Tineret Ocna Sibiului, baza DJST Sibiu, în perioada 20- 22 iulie, proiectul „Centre de tineret – actualităţi, perspective”.
Lucrările de reparații începute pe Șoseaua Alba Iulia continuă.
„Ferma animalelor” este titlul celui mai nou proiect inițiat de municipalitatea sibiană, prin serviciul public care administrează Grădina Zoologică.
În municipiul Sibiu, albia Cibinului va fi curățată de crengi și copaci rupți în cursul zilei de mâine.
Întrunit în ședință extraordinară, la convocarea prefectului Adela Muntean, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a aprobat, ieri, evaluarea preliminară a pagubelor produse de fenomenele hidrometeorologice periculoase din perioada 7 – 11 iulie, în județul Sibiu.