Autoritățile din județul Sibiu au aplicat 31 de amenzi în valoare totală de 327.000 lei, în urma unui control de două luni privind depozitarea ilegală a deșeurilor din construcții și demolări.

Foto: Instituția Prefectului – Județul Sibiu
Acțiunile au fost desfășurate în perioada 18 decembrie 2025 – 18 februarie 2026, sub coordonarea Instituției Prefectului, în colaborare cu Garda Națională de Mediu și Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu.
Cea mai mare amendă: 70.000 de lei
O firmă din localitatea Cristian a primit cea mai mare sancțiune — 70.000 de lei — pentru nerespectarea regulilor privind gestionarea și trasabilitatea deșeurilor. Cea mai mică amendă, 5.000 de lei, a fost aplicată unei persoane juridice din Șura Mică, informează Prefectura Sibiu.
Din totalul sancțiunilor, 25 au vizat persoane juridice, cu amenzi totalizând 290.000 de lei. Alte șase sancțiuni au fost aplicate persoanelor fizice, în valoare totală de 37.000 de lei.
Ce nereguli au găsit controlorii
Principalele probleme constatate au fost lipsa documentelor justificative, gestionarea necorespunzătoare a șantierelor și depozitările neconforme. Autoritățile au dispus și măsuri corective pentru intrarea în legalitate.
Controalele continuă în 2026
Prefectul județului Sibiu, Mircea Crețu, a anunțat că acțiunile de control vor continua pe tot parcursul anului 2026. „Respectarea legislației de mediu nu este doar o obligație legală, ci o responsabilitate comună față de comunitate și generațiile viitoare”, a declarat el.
Cetățenii sunt îndemnați să sesizeze orice depozitare ilegală de deșeuri autorităților competente.











