Capete plecate, pe Municipal. Am fost DEMOLAȚI de Sepsi!

FC Hermannstadt a rămas fără victorie după pauza competițională generată de primele meciuri ale naționalei mari în Liga Națiunilor. Cu 2 succese consecutive, 2-0 cu FCSB și acel 6-2 pe Municipal în fața ieșenilor de la Poli, care au dus-o aproape de zona play-off, echipa sibiană a remizat apoi la Arad, 1-1, după care acasă, 0-0 cu CFR Cluj, apoi a cedat 1-4 la Petrolul Ploiești, iar azi a pierdut din nou clar în fața Sepsi OSK Sf. Gheorghe, scor 0-4 (0-2). Partida a contat pentru etapa a 12-a a Superligii. Seria slabă a aruncat din nou echipa sibiană în partea a doua a clasamentului, prima înfrângere pe Municipal din acest sezon plasând-o pe locul 13.

Marius Măldărășanu a căutat să șteargă impresia lăsată de prestația de la Ploiești, când echipa sa a fost „executată“ la fiecare ocazie, dar n-a reușit. În fața uneia dintre grupările pe care a învins-o doar de 2 ori în 12 partide, inevitabilul s-a produs din nou. Cu foarte puțini susținători în tribune,  pe o vreme închisă, FC Hermannstadt s-a izbit de zidul Sepsi încă din start, aducând foarte puține mingi periculoase în careul advers. Mai mult, pe contre, Sepsi a marcat 2 goluri în prima repriză, prin El Sawy (‘14) care a profitat de o eroare de marcaj, apoi prin Ștefan (‘42), care a finalizat un contraatac tip școală, analizat și apoi validat din camera VAR.

La reluare, FC Hermannstadt a căutat să revină, a marcat devreme prin Murgia (‘55), la o centrare Balaure, dar centralul Marcel Bîrsan a apreciat – discutabil – că a fost ofsaid, după o nouă analiză VAR, iar jocul „s-a rupt“ definitiv.  Sepsi a mai marcat de două ori. Mai întâi prin Alimi (‘71), din penalti, la un fault în careu a lui Oroian asupra lui Neskovic (0-3), pentru ca, la ultima fază, Neskovic (90+8) să stabilească scorul final: FC Hermannstadt – Sepsi 0-4!

În urma acestui rezultat, FC Hermannstadt se află pe locul 13 în clasamentul provizoriu, cu 13 puncte. În etapa următoare, echipa sibiană va evolua în deplasare, urmând să întâlnească nou promovata Gloria Buzău, vineri, 18 octombrie, de la ora 18. Până atunci, Superliga va intra în pauză, pentru a face loc unor noi meciuri ale echipelor naționale.

Echipele

FC Hermannstadt : Căbuz – Antwi (’46, Oroian), Găman, Bejan, Goncalves – Murgia (’75, Nuguț), Ivanov (’85, Kujabi)- Balaure, Deaconu (’46, Buș), Ianis Stoica (’75, Iancu)– Chițu. Antrenor: Marius Măldărășanu

Sepsi OSK Sf. Gheorghe: Gyenge – Haruț, Ciobotariu, Ninaj – Kallaku (’68, Alimi), Mino (’82, Siger), F. Ștefan (’68, Neskovic), Dumitrescu – C. Matei (’90, Batzula), M. Coman, El Sawy. Antrenor: Valentin Suciu

sursa: flashscore