Campioni la Marele Premiu al Sibiului la Viteză în Coastă

Marele Premiu al Sibiului la Viteză în Coastă 2024 a fost cucerit de David Iach (BMW M5), concurent nelicențiat, care s-a impus la limită, după o manșă secundă excepțională, în care a stabilit cel mai bun timp al întrecerii: 01:04.0! Cu 02:10.5 minute după cele 2 manșe, l-a devansat cu doar 2 zecimi pe ocupantul locului secund la general, Paul Greavu (Audi Allroad), sportiv licențiat, campion anul trecut la clasa 3. Pe trei la general a urcat Radu Iancu (BMW M240i).

Carstocratic Team Cisnădie a câștigat competiția pe echipe, devansându-le pe Terasa Sălcii Amara și Wacky Races Team Valcea. Competiția FEMINA a fost câștigată de sibianca Armeana Roxana (campioană națională la Clasa 1 Woman Rally), cealaltă sibiancă, vicecampioana Mădălina Vasiloiu, încheind pe 3.

La ediția a 7-a a concursului desfășurat sâmbătă, pe o porțiune de drum care leagă Curmătura de stațiunea Păltiniș, au luat startul 65 de piloți amatori și profesioniști.

Podium CLASAMENT GENERAL

1. Iach David (BMW M5), timp 1 – 01:06.5, timp 2 – 01:04.0, timp total 02:10.5 min.
  2. Greavu Paul (Audi Allroad), timp 1 – 01:05.1, timp 2 – 01:05.5, timp total 02:10.7 min.
  3. Iancu Radu (BMW M240i), timp 1 – 01:06.5, timp 2 – 01:05.0, timp total 02:11.5 min.