Cadou nesperat de ziua lui Pustai. Gloria Bistrița – ACS Mediaș 2-2 (1-2)

ACS Mediaș a coborât din fotoliul de lider al clasamentului seriei a 7-a a Ligii a 3-a, în urma partidei de ieri după-amiază de la Bistrița. Elevii lui Cosmin Vâtcă au remizat cu Gloria, scor 2-2, într-o partidă din cadrul etapei a 7-a. Au surprins cu o prestație extrem de solidă, au condus cu 2-0, dar au pierdut 2 puncte uriașe, precum și șefia clasamentului, în al 5-lea minut de prelungire. Cumva, fără intenție, i-au făcut un cadou nesperat antrenorului Gloriei Bistrița, celebrul medieșean Cristi Pustai, care împlinește azi 57 de ani!

Vâtcă a propus un 11 de start cu Blaga în poartă, Gurei, Cristi Avram, Dohotariu, Maxim, Stancu, Greu, Ursu, Vilea, Orlandea și Cristian Pajco – jucători de câmp.

Gazdele au căutat poarta lui Blaga încă din start, Buziuc (‘5) șutând puțin alături. Pe contră, echipa medieșeană a dat prima lovitură! În excelentă formă, Cristi Pajco (‘7)  a marcat la colțul lung, după o pătrundere în careu: 0-1
Descumpăniți, bistrițenii au căutat să revină, dar același Pajco a „explodat“ din nou. A luat o acțiune pe cont propriu, în minutul 25, s-a distrat cu câțiva adversari în apropierea careului careului advers și a șutat pentru 0-2!
Cum se spune în fotbal, 2-0 e însă un scor periculos. Fostul gazist Azdren Lllullaku, ajuns în Liga a 3-a la Bistrița, cu Cristi Pustai pe bancă, a redus din handicap cu 3 minute înainte de pauză: șut de la distanță, bară-gol!
Același Lllullaku avea să închidă tabela, când nimeni nu mai credea, în minutul 5 al prelungirilor, cu o nouă bară-gol, de această dată la o lovitură de cap. Scor final 2-2
Un meci cu de toate. Am întâlnit o echipă foarte bună, matură. Mă bucur foarte mult că băieții mei au avut atitudine și, așa cum am spus înainte de meci, să încercăm să facem tot posibilul să jucăm 2 reprize, băieții au făcut un meci foarte bun. Am condus cu 2-0, am avut ocaziile noastre la 2-1, chiar și la 2-2, dar per total sunt mulțumit. Cred că un rezultat de egalitate e perfect.“, a declarat Cosmin Vâtcă, după meci.
ACS Mediaș a coborât pe 2, cu 15 puncte, poziția de lider fiind ocupată de CSM Unirea Alba Iulia, cu 17 puncte (4-0, ieri la CIL Blaj). În etapa următoare, echipa medieșeană are programat meci pe teren propriu, urmând să întâlnească, săptămâna viitoare, unul dintre cei mai incomozi adversari din serie – Metalurgistul Cugir.