Muzeul ASTRA din Sibiu anunță majorarea prețului biletelor de intrare cu 15 lei, începând de anul viitor, pe fondul creșterii costurilor de funcționare. În același timp, conducerea instituției precizează că prețul abonamentelor anuale va rămâne neschimbat.
Cezar Budescu
Astfel, abonamentul anual individual sau de familie va continua să coste 300 de lei, oferind acces nelimitat la peste o mie de evenimente, activități culturale și obiective muzeale, pe o perioadă de un an de la achiziție. Potrivit reprezentanților muzeului, un abonament de familie permite accesul a până la patru persoane, ceea ce face ca prețul unei vizite să scadă la valori cuprinse între aproximativ 1,15 lei și 2,5 lei.
Reprezentanții Muzeului ASTRA subliniază că menținerea prețului abonamentelor este o măsură menită să sprijine publicul fidel și să încurajeze vizitele frecvente, în ciuda contextului economic actual. În același timp, majorarea tarifelor pentru biletele de intrare este considerată necesară pentru a asigura continuitatea activității și păstrarea standardelor ridicate care au consacrat muzeul drept unul dintre cele mai mari și premiate muzee în aer liber din Europa.
„Ca să mai fim, pur și simplu, costă. Creșterea cu 15 lei a prețului biletului este un pas necesar pentru a putea continua”, transmit reprezentanții Muzeului ASTRA, care își exprimă încrederea că publicul va înțelege această decizie.











