Raul BADIU / Rareș FEȚEAN, locul 2 la Raliul Sibiului! Tempestini s-a impus a 5-a oară consecutiv

Pe Skoda Fabia Rally 2 Evo, sibienii Raul BADIU și Rareș FEȚEAN au încheiat pe poziția secundă raliul de casă, în acest weekend, spre satisfacția fanilor. Până la urmă s-a impus același echipaj Simone Tempestini/Sergiu Itu, victorios la Sibiu pentru a 5-a oară consecutiv!

Echipajul Raul BADIU / Rareș FEȚEAN a făcut un nou raliu bun, a condus în clasamentul general după prima zi, profitând de o pană a campionilor Tempestini/Itu. După celebra Șanta pe noapte, sibienii aveau un avantaj de doar 8 secunde, spulberat azi pe Speciala 7 – Rășinari Bucur Tunning (15,65 km). Campionii Tempestini-Itu au câștigat proba la 16,7 secunde în fața sibienilor, care au terminat pe 2. Mai mult, s-au impus apoi în ultimele 3 probe speciale rămase, cu Badiu/Fețean pe 2 în PS8 și PS10, iar în PS9 pe 3. Ritmul bun le-a adus în cele din urmă sibienilor locul II pe podium, revenirea în campionat după accidentul de la Raliul Argeșului (etapa a 2-a) fiind de bun augur. Badiu/Fețean începuseră sezonul extraordinar, cu victorie în prima etapă, în Raliul Harghitei. În Raliul Sibiului au câștigat primele 2 speciale, iar pe 5 speciale au avut al 2/lea timp, după Tempestini.

Două zile de etape palpitante și distracție. Senzație grozavă să fiu din nou la volan. Mulțumiri mari partenerilor noștri și fanilor noștri uimitori pentru atmosfera incredibilă, în special pe SS6. Fericit să termin pe 2!“, a transmis Raul Badiu pe pagina sa de socializare. Parteneri: #Autoklass, #StingatoareVictoria, #SpeedFireProtection, #IonMoș, #OneUnitedProperties, #MaxiFarma, #SmartIdDynamics, #SabAuto, #ALSBeton, #BadiuRacing, #CarSpeedRacing, #KeaneMotorsport, #KeaneDesign

Dintre sibienii care au luat startul la ediția din acest an la Raliul Sibiului, un parcurs bun a avut și echipajul sibian Jean TATU/Teodor GĂINĂ (Skoda Fabia RS Rally2), care a încheiat pe 5 la clasa RC5 și pe 6 la General, dar și Jean TATU Jr, alături de Gabriel LAZĂR (Skoda Fabia R5), locul 7 la clasă și 9 la General.

Pe un Ford Fiesta Rally3 Evo, sibienii Victor DIMITRIU/Bogdan IANCU au terminat pe 2 la clasa RC3 și pe 11 la General.

Pe Mitsubishi Lancer Evo X, Rareș Tomiță și Levente Csegzy au câștigat etapa de la Sibiu la clasa RC2N, și au terminat pe 12 la General.

La RC5, pe Suzuki Swift Sport, Alex Cazacu, alături de Denisa Parteni, a încheiat pe poziția a 6-a, în vreme ce, la General, a fost pe 36.

Din păcate, cu probleme și-n prima zi, echipajul fraților Călin BUCUR/Crina BUCUR (Skoda Fabia Rally 2) a abandonat chiar înainte de ultima specială.

Raliul Sibiului a fost a 5-a etapă din cadrul Campionatului Național de Raliuri Betano. Următoarea etapă va avea loc la Bacău, Raliul Moldovei fiind programat pe 2 august.