Au venit acasă cu burduful de munte. Câștigătorii „Burduf Challenge 2024“

Zeci de sportivi din Sibiu, dar și din Brașov, Cluj sau turiști străini, s-au bucurat sâmbătă de mișcare pe poteci marcate în Râu Sadului și pe dealurile de la poalele munților Cindrel. Au participat la cea de-a 6-a ediție a tradiționalului de acum Burduf Challenge, un concurs de alergare prin Țara Colibelor care a testat din nou limitele participanților. Organizat de Asociația My Transylvania și Primăria Râu Sadului, în colaborare cu Asociația Tură în Natură, și cofinanțat de Agenda Culturală a Consiliului Județean Sibiu, concursul de alergare montană s-a desfășurat pe un traseu în lungime de 14 kilometri, cu  o diferență de nivel de de 1100 metri.

La masculin, cursa a fost câștigată de ucraineanul Viacheslav Romanesku (timp 1:25:16.00 ore), de la Clubul Sportiv Comunitar Sibiu, club care a avut numeroși participanți la această competiție. Pe locul secund s-a clasat Constantin Folescu (CS Comunitar Sibiu – timp 1:26:31.00 ore), iar pe 3 Răzvan Morariu (Club Sportiv Montan Sibiu – timp 1:39:07.11 ore). Au încheiat cursa 33 de participanți.

La feminin s-a impus sibianca Alexandra Grozav, cu timpul 1:57:48.68 ore. A fost urmată de Alexandra Bumbaș (timp 2:14:13.97 ore) și Cătălina Haciu (timp 2:19:39.17). Au încheiat cursa 16 concurente.

Câștigătorii au fost premiați cu câte o brânză de burduf de munte și un platou de lemn confecționat de un meșter local.

Dincolo de competiția în sine, Burduf Challenge a fost și în acest an un prilej de bucurie, de întâlnire între pasionații de alergare montană, de socializare la brunch-ul cu produse locale organizat în grădina din zona sosirii. Mai mult, participanții contribuie la renovarea colibelor din zonă, o treime din taxa de participare urmând să fie direcționată de organizatori spre Școala de Vară, unde activează voluntari împreună cu meșteri locali.