Jurnalista Andreea Esca continuă investițiile în satul Porumbacu de Sus, județul Sibiu, unde a achiziționat recent o nouă proprietate, pe care intenționează să o transforme într-un spațiu cultural deschis comunității locale și turiștilor.
Inspirată de o locație descoperită în apropiere de München, în timpul Campionatului European de Fotbal din 2024, Andreea Esca spune că ideea a prins contur după o oprire spontană la o cafenea aflată în mijlocul naturii. Experiența trăită acolo a determinat-o să își imagineze un proiect similar în Porumbacu de Sus, zonă de care este profund legată.
„Această fereastră este una dintre bucuriile neașteptate ale anului 2025. Mi s-a îndeplinit o dorință pusă în iunie 2024”, a transmis Andreea Esca, pe rețelele de socializare, referindu-se la noua casă achiziționată și la proiectul care urmează să fie dezvoltat.
Împreună cu șeful de șantier și colaboratorul său, Douglas Lormand, jurnalista intenționează să amenajeze aici un spațiu cultural dedicat atât localnicilor, cât și turiștilor care vizitează zona, drumeților care urcă pe Negoiu sau celor care doresc să participe la diverse evenimente culturale.
Viitorul spațiu va purta numele „a lu’ Escana”, o denumire cu valoare sentimentală pentru Andreea Esca, care face trimitere la copilăria sa petrecută pe ulițele satului. „De fiecare dată când ajung aici, redevin fetița care răspundea mândră: «a lu’ Escana»”, a mai precizat aceasta.














