Adriana Ploșniță, locul 2 la Buila Trail Race, în județul Vâlcea

Sibianca Adriana Ploșniță a reușit o nouă cursă extraordinară, sâmbătă, 20 iulie, în județul Vâlcea, la cea de-a treia ediție a concursului de alergare montană Buila Trail Race. A urcat pe locul 2 la OPEN feminin (din 90 de atlete înscrise la start) și pe 14 la general, în proba de 18,5 kilometri, cu 1.250 de metri diferență de nivel. A terminat în 02:10:38 ore. A fost devansată doar de Barbara Koralewska, care a încheiat în 02:07:43 ore.

La aceeași probă, soțul său, Adrian Ploșniță, a fost foarte aproape de podium la categoria 40-49 de ani, reușind o clasare pe locul 4. Cu timpul 2:19,40 ore, a ocupat poziția a 16-a la Open masculin și a 18-a în ierarhia generală a probei.

Proba intitulată „Curmătura Builei“ a fost de dificultate medie și a a avut ca timp limită 5 ore și 30 minute.

Buila Trail Race powered by Suzuki & BRD Groupe Societe Generale, susținător al Geoparcului aspirant UNESCO Oltenia de sub Munte este un concurs de alergare montană organizat de Asociația Sport fără Limite Vâlcea, cu sprijinul primăriei Bărbătești. A treia ediție a competiției a avut loc sâmbătă, 20 iulie 2024, și a avut ca scop promovarea Parcului Național Buila-Vânturarița și a mișcării în aer liber.

La ediția de anul trecut, sibianca a terminat tot pe locul secund la Open feminin, însă în proba de 31 Kilometri.

Sibienii Adriana și Adrian Ploșniță sunt suținuți în concursuri de #Dynafit, #SportGuru, #VerticalSport, #RunningAdventures