CSU Sibiu a produs o nouă surpriză de proporții în Liga Națională de Baschet Masculin. Formația pregătită de Tomas Rinkevicius a reușit să treacă și de CSM Oradea, în deplasare, în această seară, 81-80 (21 -22, 24- 17, 20- 21, 15- 21), după succesul de acum o săptămână cu U-BT Cluj.
Echipa sibiană e pe 11, cu un bilanț de 9-15, având un deficit de 4 puncte față de locul 8, care asigură prezența în play-off. Matematic sunt încă șanse, practic rămân infime, în condițiile în care au mai rămas de disputat 6 runde.
Potrivit baschet.ro, partida a avut parte de un debut spectaculos. Williams și Colak au marcat de la distanță, iar Young a animat atmosfera printr-un slam-dunk. Tarolis i-a urmat exemplul, iar gazdele s-au menținut la o diferență considerabilă în următoarele momente. Zetos, Pratt și Colak au echilibrat situația printr-un run de 6-0, oprit de liberele lui Williams. Pipkins a restabilit egalitatea, după ce a marcat cinci puncte în posesii consecutive. Tot el a reușit să își aducă echipa la conducere la capătul primului sfert, când tabela indica 21-22.
Pridgett a răsturnat raportul de forțe. Au urmat mai multe momente în care cele două echipe au marcat doar de la linia de libere. Zetos și Tarolis au întrerupt această secetă. Pipkins i-a menținut pentru scurt timp în avantaj pe vulturi, prin două reușite pe pătrundere, însă Leii Roșii au avut parte de un final mai bun de repriză. Tarolis și Pridgett au dirijat ofensiva gazdelor, care reușeau să intre la cabine cu un ecart de +6, 45-39.
În timp ce Oradea a marcat doar de la linia de pedeapsă, Rand a reușit să seteze un ritm bun pentru echipa sa, marcând printr-un dunk și mai apoi pe pătrundere. Tarolis a răspuns cu un tip-in, urmat de o triplă a lui Zetos. În timp ce Rand a continuat să își facă datoria în spațiul de trei secunde, Pridgett a reușit să lovească din nou din spatele arcului. Nicolescu i-a urmat exemplul la următoarea posesie, dar Rand și Adamovic nu s-au lăsat nici ei mai prejos. Diferența înaintea actului decisiv era de doar două posesii, 65-60.
Printr-un and-one și mai apoi un coș pe recuperare ofensivă, Pratt reușea să egaleze la 65, anunțând un final de meci extrem de strâns. În următoarele momente, cele două echipe au marcat doar din interior sau de la libere, înainte ca o triplă a lui Pipkins să îi readucă la conducere pe vulturi. Nicolescu a răspuns cu aceeași măsură, transformând un and-one. Pridgett a dublat apoi diferența (+4), forțând un timeout al lui Tomas Rinkevicius. Cu 30 de secunde înainte de final, oaspeții se apropiau la un singur punct. Pridgett a calmat apele cu un floater, dar Adamovic reușea o triplă nesperată cu tot cu fault. Williams a ratat ocazia de a câștiga meciul sau de a îl trimite în prelungiri, ratând două aruncări libere la ultima posesie, iar scorul final a fost 80-81.
Marcatori pentru CSU Sibiu: Pipkins 24 de puncte (3 recuperări ,1 pasă decisivă), Rand 14 pct (3 rec.), Zetos 13 pct (2 rec.), Pratt 12 puncte (6 rec., 8 pd), Adamovic 10 pct. (6 pd), Colak 8 pct (4 rec., 1 pd)
De cealaltă parte, Donatas Tarolis a fost în double-double, cu 18 puncte și 16 recuperări, iar Sayeed Pridgett a marcat 23 de puncte.
În următoarea etapă de campionat, CSU Sibiu primește vizita celor de la CSO Voluntari, vineri, 28 martie, de la ora 19, în Sala Transilvania! Ce-ar fi să încheiem seria întâlnirilor cu cele mai valoroase 3 echipe din Liga Națională cu 3 victorii?